2014

Jak to říct dětem?

Animovaný dokument o předávání rodičovských vzpomínek. Hravá rekonstrukce studentské demonstrace 17. listopadu 1989.

Jak říct dětem, co se stalo 17. listopadu 1989? Jak jim zprostředkovat svůj vlastní prožitek a nenudit? Pro děti je to abstraktní událost splývající s dávnými válkami a revolucemi, pro nás součást osobní a někdy i rodinné historie. Chceme děti hravou formou seznámit s pro nás zlomovým dějinným okamžikem, i proto, že na základních školách se často moderním českým  dějinám nevěnují. Naším záměrem je zobrazit jednu historickou událost prostřednictvím rozmanitých vzpomínek jejích přímých účastníků, které ožijí na plátně před dětskýma očima. Filmem chceme inspirovat a motivovat k předávání osobních vzpomínek v rodinách.

Film vznikl za finanční podpory přispěvatelů přes portál Hithit.

Režie, scénář: Miroslav Trejtnar, Taťána Marková
Kamera: Libor Kozák, Dalibor Fencl
Zvuk: Jiří Koťátko, Jan Richtr, Miroslav Šimčík
Střih: Matouš Outrata
Dramaturgie: Jan Gogola ml.
Stopáž: 27 min
Rok výroby: 2014
   
Ukázka  
Facebook  

© Film&Sociologie

 

Felvidék. Horná zem

Režisérka Vladislava Plančíková hledá své kořeny a nemůže nenarazit na slovensko-maďarské vztahy, které osudy její rodiny v minulém století formovaly. Osobní výpovědí o svém rodinném zázemí pomáhá autorka divákům pochopit osudovost a nadčasovost dávno vytěsněných událostí, které však stále rezonují v aktuální a tabuizované otázce slovensko-maďarských vztahů. Co neřeknou pamětníci a co neukáží archivní materiály, ilustruje autorka animovaným vyprávěním mimořádné kvality. Kromě osobní historie je film zároveň i obecnější úvahou o tom, co pro člověka znamená rodná zem a národnost.

Film vznikl za finanční podpory Státního fondu kinematografie České republiky, Audiovizuálného fondu Slovenskej republiky a Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Režie: Vladislava Plančíková
Kamera: Dušan Husár
Zvuk: Igor Baar
Střih: Zuzana Cseplö, Terézia Mikulášová
Dramaturgie: Peter Kerekeš, Gesa Marten, Tomáš Kaminský
Stopáž: 75 min
Rok výroby: 2014
   
Trailer  
Facebook  

 

© Mandala Pictures, Film&Sociologie, Česká televize, RTVS, Slovenský filmový ústav

 

 

Olga

Zpráva o sledování 'objekta', který odmítal vypovídat a dělal si, co chtěl.

Olga Havlová byla nejbližší a nejspolehlivější parťák Václava Havla, byla kamarádka, která nezkazila žádnou legraci, naopak ji vymýšlela, byla štědrou hostitelkou, vášnivou hráčkou a houbařkou, milovnicí přírody, ostrou glosátorkou, statečnou a pilnou disidentkou, byla ženou moudrou a věcnou, vždy s nohama na zemi a vždy svá. Byla to osobnost, která v roce 1990 založila Výbor dobré vůle, který pomáhá dodnes. Tvůrci filmu: Nešlo nám o odhalování nových pravd a překvapivých skutečností. Ve filmu se s Olgou Havlovou potkáváme, vyslechneme útržky jejích monologů a po návratu z kina budeme mít o čem přemýšlet. Jedná se o snahu rekonstruovat osobnost prostřednictvím jejích životních postojů, představit dobu, ve které žila.

Film vznikl za finanční podpory Státního fondu kinematografie České republiky, Knihovny Václava Havla, Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a přispěvatelů přes portál Hithit.

Režie: Miroslav Janek
Kamera: Miroslav Janek
Zvuk: Vladimír Chrastil
Střih: Antonie Janková
Dramaturgie: Hana Jemelíková
Stopáž: 87 min
Rok výroby: 2014
   
Film ke zhlédnutí  
www.olgafilm.cz  
Facebook  

 

© Film & Sociologie, Česká televizeHusí kůže - Zimomriavky

Režisér Martin Hanzlíček se probral rozsáhlým televizním archivem z let 1990-92 a našel řadu filmového materiálu ilustrujícího proces rozpadu Československa. Se sestřihem klíčových momentů tohoto dvouletého období se vydal za občany Čech, Moravy a Slovenska – do Brna, Horní Blatné, Strání, Šonova, Ružomberoku a Závažné Poruby, aby s kamerou zachytil současné komentáře těchto dvacet let starých událostí. Zjišťoval, co o Československu vědí studenti středních škol v Pardubicích, Uherském Hradišti, Košicích a Žiaru nad Hronom, narození v roce 1994. Rozdal jim kamery, aby zachytili, co si o rozpadu Československa myslí jejich rodiče a prarodiče a jak na něj vzpomínají.

Film vznikl za finanční podpory programu MEDIA, Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie a společnosti Slovnaft, a.s.

Režie: Martin Hanzlíček
Kamera: Braňo Pažitka
Zvuk: Jan Richtr
Střih: Martin Hanzlíček
Dramaturgie: Ivan Stehlík
Stopáž: 78 min
Rok výroby: 2014
   
Trailer  

 

© Film & Sociologie, Česká televize, CinemArt

CZ    EN