2013

Léčba dějin

Průzkum odkazu Františka Kriegla

Dokumentární esej se vydává po stopách odkazu Františka Kriegla, lékaře, organizátora, politika, komunisty, chartisty a idealisty, který v srpnu 1968 jako jediný člen ÚV KSČ aktivním činem vystoupil proti invazi „spřátelených vojsk“, když nepodepsal tzv. Moskevské protokoly. Cena nesoucí jeho jméno, udělovaná od konce 80. let 20. století Nadací Charty 77, udržuje jeho odkaz v kolektivní paměti a vyzdvihuje jeho následovníky. Film se dotýká životních příkladů tří z nich - občanského aktivisty a anarchisty Jakuba Poláka, bojovnice proti korupci a senátorky Aleny Dernerové a bývalého ředitele Fondu životního prostředí a exponenta kauzy „Drobil“ Libora Michálka. Delší verze filmu určená pro kina je rozšířena ještě o dalšího protagonistu, jezuitu Františka Líznu, zaměřujícího se na pastoraci Romů, vězňů a bezdomovců.

Film vznikl za finanční podpory Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie

Režie: Vít Janeček
Kamera: Braňo Pažitka
Zvuk: Jan Richtr
Střih: Hedvika Hansalová
Dramaturgie: Jan Gogola ml.
Stopáž: 52/80 min
Rok výroby:  2013
   
Film ke zhlédnutí  

© Film&Sociologie, Česká televize

 

Böhmische Dörfer – Česká vesnice

„Böhmische Dörfer“ je německé úsloví vyjadřující něco neznámého, nepochopitelného. Jana Cisar, která má česko-německé kořeny, nachází ono nepochopené, nepochopitelné a špatně pochopené v česko-německých vztazích ve svém nejbližším okolí a ptá se na to i osobností, které se s tímto vším ve svém životě setkávaly a snažily se to pochopit. Vydává se po stopách česko-německých příběhů, zasahujících do naší současnosti.

Film vznikl za finanční podpory programu MEDIA, Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie a Česko-německého fondu budoucnosti

Režie: Peter Zach
Kamera: Peter Zach
Střih: Peter Zach
Stopáž: 78 min
Rok výroby: 2013
   
Film ke zhlédnutí  

© janacisarfilmproduktion, Film&Sociologie

 

Fragmenty P.K.

Netradiční portrét režiséra Pavla Kouteckého. Pomocí záběrů z jeho filmů a jednotlivých výpovědí těch nejbližších - kusých, letmých historek, které se vážou k podstatě osobnosti Pavla Kouteckého, se snaží sestavit jeden velký fragment, který Koutecký zanechal.

Film vznikl za finanční podpory Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie

Režie: Jana Počtová
Kamera: Stano Slušný
Střih: Šárka Sklenářová
Stopáž: 52 min
Rok výroby: 2013

 

 

 

 

 

© Film&Sociologie, Česká televize

CZ    EN